
Naši projekti
ADHD Stičišče, je namenjen podpori posameznikov z ADHD, ki se soočajo z vsakodnevnimi izzivi, povezanimi s to diagnozo. Z organizacijo delavnic in podpornih skupin po vsej Sloveniji nudimo staršem strokovno pomoč, informacije in priložnost za izmenjavo izkušenj. Projekt financira Ministrstvo za zdravje in si prizadeva izboljšati kakovost življenja družin in posameznikov, ki se soočajo z ADHD.
Podporna skupina za starše
Okrogla miza
Delavnice za učitelje in vzgojitelje
Podporna skupina za starše otrok z ADHD
V okviru projekta ADHD Stičišče, ki ga financira Ministrstvo za zdravje, smo uspešno izvedli serijo delavnic z naslovom Podporna skupina za starše otrok z ADHD, ki so potekale v več mestih po Sloveniji. Projekt je bil namenjen staršem, ki se soočajo z izzivi in radostmi, ki jih prinaša vzgoja otrok z ADHD.
Cilji projekta so bili:
-
Zagotoviti podporo in informacije staršem otrok z ADHD.
-
Povečati razumevanje in sprejemanje diagnoze ADHD.
-
Omogočiti izmenjavo izkušenj med starši ter ustvariti skupnost vzajemne podpore.
Projekt je vključeval:
-
Uvodne individualne razgovore s starši, ki so bili izvedeni v Ljubljani ali preko Zoom klica. Ti razgovori so omogočili osebno obravnavo in razumevanje specifičnih potreb vsakega starša.
-
Osem skupinskih delavnic, ki so potekale enkrat tedensko po 90 minut. Na delavnicah smo se osredotočili na ključne teme, kot so razumevanje ADHD, strategije obvladovanja vedenjskih izzivov, krepitev starševskih veščin in ohranjanje pozitivnega starševskega odnosa.
-
Zaključni individualni razgovori, kjer smo z vsakim staršem pregledali napredek in izkušnje, pridobljene med delavnicami, ter podali priporočila za nadaljnje korake.
Odziv udeležencev je bil izjemno pozitiven. Starši so pohvalili strokovnost voditeljev delavnic, priložnost za izmenjavo izkušenj in podporno okolje, ki so ga ustvarili skupaj z drugimi starši. Mnogi so izrazili hvaležnost za možnost pridobivanja praktičnih nasvetov in orodij, ki jim pomagajo pri vsakodnevnih izzivih.
V zaključku projekta smo prejeli številne pozitivne povratne informacije, ki potrjujejo pomen in nujnost tovrstnih podpornih skupin za starše otrok z ADHD. Z veseljem lahko poročamo, da je projekt dosegel svoje cilje in pripomogel k izboljšanju kakovosti življenja številnih družin.
V prihodnosti načrtujemo nadaljevanje podobnih aktivnosti, saj verjamemo, da je podpora in informiranje staršev ključno za uspešno obvladovanje izzivov, ki jih prinaša ADHD.
Zahvaljujemo se Ministrstvu za zdravje za finančno podporo ter vsem, ki so sodelovali pri tem projektu, in vsem staršem, ki so se nam pridružili. Vaša podpora in sodelovanje sta ključnega pomena za uspeh naših prizadevanj.
V sklopu projekta ADHD Stičišče vsako leto oktobra organiziramo Okroglo mizo na aktualno tematiko vezano na ADHD.
Oktobra med drugim tudi zato, ker praznujemo svetovni dan duševnega zdravja.
»ADHD je najhitreje rastoča diagnoza modernega sveta,« trdi 𝑫𝒆𝒋𝒂𝒏 𝑺𝒐𝒕𝒊𝒓𝒐𝒗, prvo ime ADHD problematike v Sloveniji, in dodaja, da smo »v osmih letih zabeležili njeno 46-odstotno porast. V Sloveniji imamo od pet do osem odstotkov otrok z diagnozo ADHD. To pomeni v povprečju dva otroka na razred.« Včasih je veljalo, da so za nastanek ADHD krive neurejene družinske razmere, da so otroci zgolj nevzgojeni ali pač »žleht«, nedavne raziskave otroške psihiatrije in nevrologije pa so potrdile nevrobiološke osnove, ki so lahko dedne in/ali okoljsko pogojene. Med značilnosti sodijo hiperaktivnost, nepozornost ali impulzivnost oziroma kombinacija vseh. Eden od ciljev Mavričnih bojevnikov je destigmatizacija teh otrok z razumevanjem in sprejemanjem njihove drugačnosti. Delajo tako z otroki z ADHD kot tudi s starši in se povezujejo s šolami, zagotovo pa so potrebne tudi sistemske rešitve na ravni države. Otroci z ADHD imajo tudi številne prednosti, med katerimi so iskrenost, empatija, skrb za naravo, zato jih je treba spodbujati, da najdejo in razvijajo svoje potenciale.
Knjižnica Mirana Jarca, Novo mesto, oktober 2023
Delavnice za učitelje in vzgojitelje so zasnovane za boljše razumevanje ADHD ter prilagoditev učnega okolja potrebam otrok z motnjo pozornosti in hiperaktivnostjo. Skozi interaktivne vaje in strokovna predavanja se udeleženci seznanijo s strategijami za obvladovanje vedenjskih izzivov in spodbujanje pozitivnega vedenja v razredu. Cilj delavnic je opolnomočiti pedagoške delavce z orodji in znanji, ki omogočajo ustvarjanje podpornega in vključujočega učnega okolja za vse otroke.