
Kaj je ADHD?
About
ADHD (motnja pozornosti s hiperaktivnostjo) je nevrološka motnja, ki prizadene dele možganov, ki nam pomagajo pri načrtovanju, osredotočanju in izvajanju nalog. Simptomi ADHD se razlikujejo glede na podtip - nepozoren, hiperaktiven ali kombiniran - in jih je pogosto težje diagnosticirati pri dekletih in odraslih.
ADHD pomeni motnjo pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost in je kompleksna možganska motnja. Je razvojna okvara izvršilnih funkcij možganov. Ljudje z ADHD imajo težave z nadzorom impulzov, osredotočanjem in organizacijo.

Kaj zagotovo ni ADHD!
Nevroznanost, slikanje možganov in klinične raziskave nam povedo nekaj pomembnih stvari: ADHD ni vedenjska motnja. ADHD ni duševna bolezen. ADHD ni posebna učna težava. AD(H)D ni podedovana bolezen, temveč reverzibilna motnja in zaostanek v razvoju.
ADHD je namesto tega razvojna okvara možganskega sistema samoupravljanja. Pri AD(H)D se možganska vezja, katerih naloga je čustveno samouravnavanje in nadzor nad pozornostjo, v otroštvu ne razvijejo (v kasnejših objavah bomo poskusili podati razlago zakaj do tega pride). Kar je tu pomembno poudariti je, da je tudi v kasnejši; odrasli dobi, možen nevrološki razvoj.
Tako odrasli kot otroci lahko diagnosticirajo ADHD.
Pogosti simptomi ADHD
Pogosti simptomi vključujejo:
-
nepazljivost
-
pomanjkanje fokusa
-
slabo upravljanje s časom
-
šibek nadzor impulzov
-
pretirana čustva
-
hiper fokus
-
hiperaktivnost
-
izvršilna disfunkcija
Simptomi ADHD se razlikujejo glede na posameznika. Vi ali vaš otrok lahko doživite vse ali samo nekatere od zgornjih simptomov.



Kako se ADHD odaraža v življenju osebe
-
ima pogosto nemirne roke in/ali noge ali se vrti po sedežu.
-
pogosto zapusti sedež v situacijah, ko se pričakuje, da bo ostal sedeč (npr. zapusti svoje mesto v učilnici, v pisarni ali na drugem delovnem mestu ali v drugih situacijah, ki zahtevajo, da ostane na mestu).
-
pogosto teka naokoli ali pleza v situacijah, ko je to neprimerno. (Opomba: pri mladostnikih ali odraslih je lahko omejena na občutek nemira).
-
pogosto se ne more tiho igrati ali ukvarjati s prostočasnimi dejavnostmi.
-
pogosto je »na poti«, deluje, kot da jo »poganja motor« (npr. ne more biti ali ji je neprijetno ostati pri miru dalj časa, na primer v restavracijah, na sestankih).
-
pogosto pretirano govori.
-
pogosto skače v besedo (npr. dokonča stavke ljudi; ne more čakati na vrsto v pogovoru).
-
pogosto ima težave pri čakanju na vrsto.
-
pogosto prekinja ali se vtika v druge (npr. vtika se v pogovore, igre ali dejavnosti; lahko začne uporabljati stvari drugih ljudi, ne da bi vprašal ali prejel dovoljenje; pri mladostnikih in odraslih se lahko vmeša v ali prevzame, kar počnejo drugi).